Tésztába sütött hajszál, a zsugori mókus és a tengelic

A Kerítőnő 2011.02.11. 09:41

Valentin napi hiedelmek a hagyományban

Babonák nélkül nincs is igazi ünnep! Ez a Valentin nappal sincs másképp. Február 14.-hez is számos hiedelem és babona tartozik, bár ez ideáig kevésbé épült be a köztudatba, szemben a rengeteg Valentin napra készült szívecske formájú ajándéktárgyakkal.


Régen a babonaságoknak jóval nagyobb jelentőséget tulajdonítottak. Összeszedve és átgondolva ezeket a hiedelmeket látható, hogy némelyik egészen bizarr, míg sok másik egyszerűen aranyos tanácsok az ifjú hölgyek számára.
Bár a szingliséget a 21. század jelenségnek tartják, azért a régi időkben is előfordult, hogy egy fiatal lány sokáig pártában maradt, netán hiába sóvárgott a kiszemelt férfiember után, az rá se hederített. Amikor a racionális megoldások már nem segítettek, a nők gyakran más megoldásokat kerestek:

  • Ha reggeli csók ébreszt Szt. Valentin napján, szerencséd lesz.
  • Az első név, amit az újságban olvasol, vagy a tévében/ rádióban hallasz, az kedvesed és egyben leendő férjed neve.
  • Mókust látni annyit jelent, hogy jövendőbelid zsugori lesz.

Szt. Bálint napján másként működnek a madarak is. Minden madár egy férfitípust jelent: azt a férfit, aki a szerelmed lesz.

  • A veréb például azt jelenti, hogy jövendőbelid szegény ember lesz.
  • Egy Bálint napi rigó nem mást jelent, mint hogy pap, kántor vagy egyéb egyházfi lesz a kedvesed.
  • Ha vörösbegyű kékmadár kerül a látóteredbe, akkor a szerelmed egy boldog ember.
  • Ha február 14-én baglyot látsz, pártában maradsz.
  • Keresztcsőrű pinty – a párod veszekedős, vitatkozós ember lesz.
  • A tengelic jelenti számodra a vagyonosodást.

 

  • Ha kíváncsiak vagyunk leendő férjünkre, Bálint nap előtti éjfélkor a temetőbe kell menni, és a szellemek megmutatják ki lesz az. Ehhez egy dalocskát kell énekelni és tizenkétszer kell elmenni a templomig.
  • Olyan almát kell enni, aminek 9 magja van, majd ezeket a magokat a kiválasztott fiú zsebébe kell rejteni, ő pedig ennek hatására belénk szeret.
  • Ha félbevágysz egy almát és megszámolod az alma magjait, annyi gyermekáldás vár rád.
  • Fel kell venni a hóból/sárból a kiszemelt férfiú lábnyomát, amit aztán el kell ásni a küszöb alá, így az azt átlépő fiatalember még abban az évben biztosan megkéri a hajadon leányzó kezét.
  • Hatásos lehet, ha egy lány belevarrja a kiszemelt legény ruhájába a saját hajszálát, esetleg beletesz a zsebébe egy kis tükröt, melybe előzőleg belenézett.
  • Ha a szerelmesek azt akarják, hogy szerelmük örökké tartson, egymás hajának szálait tésztába kell sütniük és közösen meg kell enniük.

 

Tehát legyünk éberek február 14-én, óvatosan vágjuk az almát, ne sétáljunk erdő közeében, még a végén elénkugrik egy mókus.
A hiedelmek mindig is része volt az életünknek, sokszor vágyaink és félelmeink állnak a mögöttük. A magánytól, az egyedülléttől, az elhagyottságtól való félelem talán a legerőteljesebb félelmünk ma. Sokan a csalódások után nem mernek megnyílni, újabb, komolyabb kapcsolatba mélyedni, és fokozatosan elhatalmasodik rajtuk a magányosság érzése.


Ha társtalan vagy, még nem jelenti azt, hogy magányos is. Nem kell, hogy gyötrődjünk ezen, inkább tegyünk érte, hogy megtaláljuk a párunkat. Foglalkozzunk többet magunkkal, járjunk társaságba vagy épp vegyünk igénybe szakértői segítséget. Az egyedüllét csak egy lehetőség önmagunk jobb megismerésére, korábbi valós és vélt érzelmeink átgondolására, és főleg esély új kapcsolatok, új szerelmek kialakulására.

 


A bejegyzés trackback címe:

https://keritono.blog.hu/api/trackback/id/tr772653269

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása